Välkommen på Öppet hus!

Vad gör en osteopat? Hur lång är utbildningen? Vilka ämnen läser man? Hur arbetar en osteopat efteråt? Den 13 april kl 17.30-19.00 har vi öppet hus på Osteopathögskolan och då får du svar på alla dina frågor.

Skandinaviska Osteopathögskolan har utbildat osteopater sedan 1996 och är Sveriges enda utbildning inom manuell medicin som ger både en yrkesexamen och en akademisk examen. Den 8 februari får du träffa studenter och lärare som gärna berättar om utbildningen och hur en osteopat arbetar. Som osteopat har du även möjlighet att arbeta utanför Sverige då yrket är väldigt stort internationellt och legitimerat i ett flertal länder.

Schema:

17:30 – Välkomnande och rundvandring

18:00 – Introduktion till Skandinaviska Osteopathögskolan och osteopatprogrammet av rektor Erik Gry

-Frågor om programmet

18:10 – Föreläsning med osteopat 

18:30 -Demonstration av osteopatisk undersökning och behandling

Anmälan till öppet hus 13 april

Det är viktigt att du anmäler dig så att vi kan säkra en plats åt dig samt förbereda material.

Välkommen!