Nyligen blev det klart att Metropolia University for Applied Sciences blir ny samarbetspartner till SKOHS.

– Vi har haft utbyte med SKOHS sedan en del år tillbaka och det här är en fantastisk möjlighet att utöka vårt samarbete, säger Marianne Pitkäjärvi som är Manager of Education Export på Metropolia.

För Skandinaviska Osteopathögskolan medför detta att man nu kommer att utforma ett helt eget program.

– För oss är det viktigt att bibehålla den osteopatiska identiteten samtidigt som vi är måna om att föra in ny forskning i undervisningen. Vårt program ger möjlighet till båda delar. Metropolia UAS är ett stort universitet som ligger under statligt överinseende, vilket är av signifikant betydelse då vår validerande partner ska säkerställa den akademiska nivån på vår utbildning, säger Daniel Heed, rektor på SKOHS