Nu har ansökningsperioden till Osteopatprogrammet höstterminen 2017 öppnat. Sista ansökningsdag är den 20 april. Välkommen med din ansökan!

Det femåriga osteopatprogrammet på Skandinaviska Osteopathögskolan varvar teori och praktik. Du kommer att få djuplodande kunskap i anatomi och fysiologi. Redan under årskurs två får du insyn i klinikarbetet medan du under årskurs tre, fyra och fem får träffa egna patienter i studentkliniken. Detta sker under handledning av erfarna osteopater. Vid utbildningens fjärde år gör du även ett examensarbete på C-nivå och under ditt femte år gör du din masteruppsats.

Du är varmt välkommen att besöka skolan. Det går bra att följa med en klass under en hel- eller halvdag för att få en inblick i hur studierna går till. För att boka tid för studiebesök kontakta oss på 031-16 08 05 eller skicka ett mail till info@osteopathogskolan.se