Översiktskurs i osteopati!

 

Datum:

18-19:e mars 2023
Lördag kl. 10:00-15:00
Söndag kl. 10:00-15:00

 

Kostnad:

780:- exkl. moms (Inklusive kursmaterial)

 

Kursdeltagare och behörighet:

Denna översiktskurs i osteopati riktar sig både till dig som arbetar som terapeut och vill veta om osteopati är rätt vidareutbildning men också för dig som som aldrig provat på manuell terapi och undrar om det passar dig. Oavsett nivå garanterar vi två mycket intressanta dagar med teori och praktik.

Välkommen!

 

Kursmål:

Introduktion till nyckelområden inom osteopatisk medicin genom teoretisk översikt och praktisk tillämpning. Genom kursen får du en övergripande uppfattning om osteopati som hälso- och sjukvårdsprofession och en ökad förståelse gällande de kunskaper som osteopatprogrammet vid Skandinaviska Osteopathögskolan ger. För de kursdeltagare som i dagsläget är aktiva inom någon form av hälsoprofession med patient och/eller klientkontakt, ger denna översiktskurs kunskaper och färdigheter som är direkt tillämpbara i en daglig praktik. För dig är ny till manuell terapi ger kursen en god inblick i yrkets teoretiska och praktiska tillämpning.

Innehåll:

Osteopatins historia och framväxt

Introduktion till manuell terapi

Introduktion till klinisk anatomi

Introduktion till fysikalisk undersökning och klinisk metodik

Osteopati som kunskapstradition (vetenskapliga begrepp, personcentrering och helhetssyn)

Introduktion till idrottsmedicin inklusive akut omhändertagande och patientfall

Anmälan till översiktskurs i osteopati 18,19:e mars

Vi hjälper dig gärna med din anmälan. Kontakta oss så hjälper vi dig om du har frågor om kursen eller hur du anmäler dig. 

Efter din anmälan kontaktar vi dig för betalning. Efter att din betalning registrerats får du en bekräftelse. Vi ses!