Antalet sökande till osteopatprogrammet vid Skandinaviska Osteopathögskolan har ökat stadigt de senaste åren men inför höstterminen 2017 fick skolan in dubbelt så många ansökningar jämfört med i fjol.

– Det är väldigt roligt och ett tydligt tecken på att fler börjar få upp ögonen för osteopatin, säger Daniel Heed, rektor på skolan.

Vad beror ökningen på?

– Vi har genomfört en del förändringar på skolan de senaste åren. Vi har också blivit synligare på andra arenor än tidigare, varit ute och föreläst och är mer aktiva på sociala medier. Hälso- och friskvårdstrenden är väldigt tydlig och har sannolikt bidragit till att fler vill arbeta inom vårt yrke. Internationellt sett så är osteopatin ett av de största yrkena inom manuell medicin och det är kul att kännedomen om osteopatin ökar även här i Sverige. Vi verkar vara på god väg, säger Daniel Heed.