Osteopati är en vårddisciplin där man tar hänsyn till patientens individuella förutsättningar. Under studietiden kommer du att lära dig undersöka, diagnostisera och behandla olika smärttillstånd och besvär i rörelseapparaten. Osteopatprogrammet löper över 4 år och efter avslutad utbildning erhåller du en Bachelor of Health Care (Osteopathy).

Yrket är internationellt erkänt, legitimerat i 11 europeiska länder och det största manuella yrket i Europa med fler än 43 000 yrkesverksamma. Det finns därmed även goda möjligheter att arbeta utomlands. Ett spännande jobb där du verkligen kan göra skillnad. Under studietiden kan du göra en eller fler utbytesveckor på annan osteopatskola i Europa.

Är du intresserad av manuell medicin? Då är detta rätt yrke för dig.

Välkommen på öppet hus:
Göteborg den 12/3 kl 17.30. Kapellplatsen 4 i skolans lokaler.
Stockholm blir online-möte! 30/3 kl 15.00
Anmälan sker till info@osteopathogskolan.se senast kl 13.00 samma dag som mötet är.